Justyna Koziczak – wybrana twórczość artystki

Jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, na kierunku Restauracja i Rekonstrukcja Ceramiki i Szkła. Po ukończeniu studiów Justyna poświęciła się malarstwu i ceramice. Jej prace to kompozycje, których stylistyka może nasuwać skojarzenie ze snami i podświadomością.

Wykonane w nurcie surrealizmu obrazy to najczęściej bezkresne krajobrazy z górującymi nad małą postacią ludzką świątyniami, bramami lub szczytami ale także wnętrza, w których tylko na pozór wszystko wydaje się zwyczajne. Tematyką tych prac jest konfrontacja człowieka z dziwnymi zdarzeniami, potworami lub osobliwymi stworzeniami, które uosabiają lęki i trudności, którym musi sprostać współczesny człowiek.

Styl Justyny ulega zmianie na początku 2020 roku, kiedy wraz z eksperymentami nad światłem i kolorem, autorka nie skupia się na narracji i figuratywności, tworząc prace charakteryzujące się ekspresyjnymi pociągnięciami pędzla. Obrazy te są niemal abstrakcyjne, pełne detali utworzonych za pomocą zdecydowanych, widocznych śladów pędzla, jak sceny z pogranicza jawy i snu. W pracach tych dużą rolę odgrywa światło, które, usytuowane w centralnej części obrazu, wydobywa z mroku kształty zwierząt i postaci ludzkich, splątanych w przypominających barokowe dekoracje kształtach. Justyna tworzy głównie w dwóch technikach: tradycyjnej, olejnej na płótnie oraz w swojej autorskiej technice przepalania metalu i malowaniu na spalonych śladach za pomocą emalii i farb akrylowych. Justyna wystawiała swoje prace na wystawach we Wrocławiu i Londynie ale także w Mediolanie, Wenecji i na światowych targach sztuki w Dubaju. Jej prace znajdują się na kilkunastu okładkach płyt muzycznych zespołów rockowych i metalowych z USA, Kanady, Norwegii i Wielkiej Brytanii.